sobota, 9 marca 2013

"Miłość i seks - bezpruderyjny poradnik dla dziewczyn" - Katerina Janouch

OPIS:

To książka dla wszystkich młodych dziewcząt. Znajdą w niej odpowiedzi na pytania, których być może nie odważyłyby się zadać koleżance, rodzicom czy lekarzowi. Autorka pisze na temat miłości, seksu, ciała i genitaliów. Z wielkim wyczuciem odpowiada na najczęściej zadawane przez nastolatki pytania związane z seksualnością. Dzięki temu poradnikowi lepiej poznasz swoje ciało i potrzeby. 

Przesłanie Kateriny Janouch brzmi: "Chciałabym, żebyś uwierzyła w siebie. Jesteś świetna, dobra, mądra i ładna. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej! Poznaj swoje prawa i uważaj na siebie. Nie współżyj na innych warunkach niż twoje. Nie potrzebujesz chłopaka, żeby być istotą seksualną. Nie będę cię pouczać - chciałabym jednak cię zainspirować. Potrafisz, uwierz w to!".

MOJA OPINIA:

Nie zwykłam sięgać po żadnego typu poradniki. Uważam, iż wiem tyle, ile powinnam, i ta wiedza mi całkowicie wystarcza. Ale z drugiej strony, czy nie lepiej być doinformowanym, niż stwarzać różne domysły, na temat rzeczy, których może jednak nie jesteśmy tak bardzo pewni? Poradników jest mnóstwo. Każdy na inny temat. Wiele osób sięga po tego typu pozycje, wiele również ich unika. Spora liczba osób, dowiaduje się wszystkiego na podstawie własnego doświadczenia, albo zadając pytania swojej rodzinie, bądź przyjaciołom. Ale są takie tematy, których zwykle się nie porusza. Dlaczego? Bo są krępujące? Wstydliwe? Bo się czerwienimy, gdy słyszymy o seksualności? Czemu wiele młodych osób, wychodzi z pokoju, gdy ich rodzice poruszają tematy tabu? Miłość i seks, jest jednym z takich tematów tabu. Wstydzimy się o nich mówić na głos, albo po prostu nie chcemy. Właśnie dlatego uważam, iż to dobrze, że powstał poradnik "Miłość i seks" specjalnie zaadresowany dla młodych dziewczyn, które mają mnóstwo pytań. 

Dzieło p. Kateriny Janouch jest podzielone na trzy rozdziały. "Miłość", "seks" oraz "genitalia". W każdym z tych rozdziałów jest mnóstwo dobrze wyjaśnionych pojęć. Autorka starała się pisać rzetelnie i jak najbardziej młodzieżowym językiem, aby przekaz dotarł do młodszych czytelniczek. Zważywszy na to, iż poradnik napisany jest przez doświadczoną seksuolożkę, kobieta doskonale wiedziała, o czym pisze, i co chce nam - dziewczynom, przekazać. 

Bardzo spodobał mi się fakt, iż w rzekomym poradniku, zamieszczone były pytania zwykłych dziewczyn. Dzięki temu czytelnik, może ujrzeć, iż jest wiele osób zaprząta sobie głowę, pytaniami, które i im przeszły przez myśl. Co najważniejsze odpowiedzi na pytania nie są rozwlekłe, ciągnące się w nieskończoność. Autorka odpowiadała na wszystkie pytania, jak najzwięźlej i poruszając jak najważniejsze kwestie. 

Wiadomo, że nie łatwo pisać o poważnych rzeczach, operując jak najmniej trudnych, lekarskich słów, tak, aby nie znudzić młodej czytelniczki. Katerinie poszło to bardzo dobrze, niemniej jednak w niektórych rozdziałach towarzyszyło mi znudzenie. Być może było to spowodowane tym, że zdążyłam się już czegoś dowiedzieć na takie tematy i wiele rzeczy, pisanych w tym poradniku, nie było dla mnie nowością. Aczkolwiek zdołałam się dowiedzieć kilku nowych, ciekawych rzeczy.

Oprócz seksualności kobiet, seksuolożka za każdym razem starała się uświadomić swoim młodym czytelniczką, które bardzo często, wątpią w siebie, popadając w kompleksy (no, bo jak tu nie być zakompleksionym, widząc te gwiazdy w telewizji, które nie mają żadnych pryszczy i ani grama zbędnego tłuszczyku?), że są świetne. Próbowała dodać dziewczętom wiary w siebie i tłumaczyła, dlaczego jesteśmy wyjątkowymi stworzeniami. Książka bardzo dobrze uświadamia w sferze miłości, seksu i genitaliów, jak i dowartościowuje młodą dziewczynę.

Podsumowując bezpruderyjny poradnik dla dziewczyn "Miłość i seks" Kateriny Janouch, jest świetnym źródłem wiedzy na tematy, które nieczęsto są poruszane. Autorka zapisała w pigułce najważniejsze kwestie, dotyczące seksualności, starając się używać jak najbardziej młodzieżowego języka. Komu mogę polecić ten poradnik? Młodym dziewczyną, które "wkraczają w dorosłe życie". Na pewno znajdą tutaj jasno wyjaśnione pojęcia, przydatne w przyszłej egzystencji. Na dodatek przejdą szybki kurs flirtu, całowania i innych ciekawych rzeczy ;). Poradnik ten polecam również rodzicom, którzy mają trudności z poruszeniem tematu seksu ze swoimi pociechami. Dzieło pani Kateriny uświadomi Wasze dzieci, za Was. Ale czymże jest zwykły poradnik, względem szczerej rozmowy?


Za możliwość przeczytania poradnika serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca!

15 komentarzy:

 1. Wygląda dość interesująco. Pomysł na książkę jak najbardziej do mnie trafia, chociaż sama czuję się już nieco na nią za stara ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno można się z niej dużo dowiedzieć, ale ja jednak zostaję przy romansidłach ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. taki poradnik już nie dla mnie :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za poradnikami ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten poradnik na pewno jest świetnym prezentem dla nastolatek. Ja akurat wiem już wszystko, co trzeba, więc spasuję tym razem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj chyba za stara jestem na taki poradnik :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Ech, to powinno być czytane na tym beznadziejnym przedmiocie w szkole...WDŻ? Nawet nie wiem, czy to jeszcze funkcjonuje, ale u mnie to była jakaś porażka. Jak poprzedniczki - już za stara jestem na taki poradnik;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten poradnik z pewnością pomógł i pomoże wielu nastolatkom, ale nie mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem z tych osob, dla których te tematyu są krempujące i nie rozmawiam o nich z bliskimi. Lektura sprzyda mi się gdy będę starsza. Jakos teraz nie jest mi potrzeba ta wiedza.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam tego typu poradniki, które częściej są zabawne niż pomocne. W tym momencie wyłania się moja infantylność, bo słowo "genitalia" wywołuje na moje twarzy uśmieszek i kojarzy mi się z pewną wulgarną piosenką "show me your gentalias". Nie ma dla mnie nadziei...
  written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. ciekawa pozycja :) sama chętnie bym ją przejrzała :) kto wie, może dowiedziałabym się czegoś ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zachęciłaś mnie recenzją, pewnie przeczytam, jednakże za parę lat. Już widzę minę mojej mamy obserwującej mnie maszerującą z tą pozycją :-D Gwarantowany zawał :-D

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. NACZYTAJO SIĘ TAKICH PORADNIKÓW I JUŻ WSZYSTKO WIADOMO SKĄD POTEM CIĄGOTY DO EROTYKÓW :)))))))))))))))))))))))))

  OdpowiedzUsuń

© Created Eternity, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena