poniedziałek, 15 października 2012

"Drżenie" - Maggie Stiefvater

Książka o wilkołakach bez wampirów. Taką wizję miała Maggie Stiefvater pisząc powieść ,,Drżenie". Skusiłam się na tę książkę, choć nie gustuję w wilkach. Czasem trzeba na przekór sobie poznać coś innego:)
Kiedy zapada zmierzch i robi się coraz zimniej, niektórzy ludzie stają się wilkami. Jeden z wilków jest wyjątkowo bliski Grace, Dziewczyna została w dzieciństwie pogryziona przez wilki, ale przeżyła. Cudem. Z tamtego dnia Grace pamięta jedynie piękne złote oczy. Cała przygoda zaczyna się jednak, gdy chłopak ze szkoły Grace zostaje pogryziony przez wilki, a jego ciało znika z kostnicy w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce organizowane jest polowanie na wilki. Grace ze wszystkich sił stara się uratować wilka o złotych oczach. Lecz dziewczyna nie wie, że wilk może być człowiekiem...

MOJA OPINIA:

,,Drżenie" to nietypowa książka. Bardzo rzadko (przynajmniej mi) udało się natrafić na książki o wilkołakach bez wampirów, czy innych wiedź ;) Jednak w tej książce opisane są tylko wilkołaki, i dziewczyna, która została zagryziona przez nie w dzieciństwie.

Grace pamięta piękne złote oczy. Oczy wilka, który uratował jej życie w niewyjaśniony sposób. Wilk przychodzi do niej pod dom i zagląda do jej pokoju przez okno. Interesujące...

Fabuła jest oryginalna i ciekawa. Grace pokochała swojego wilka, i gdy tylko dowiedziała się, że grozi mu śmierć, bez żadnych zahamowań ruszyła go uratować. Wilk jak się okazało był przystojnym chłopakiem (kto by się spodziewał ;)), który został postrzelony, i przekształcił się w człowieka, choć to nie było wskazane. Grace postanowiła pomóc Samowi (bo tak się nazywa nasz złotooki) i przygarnąć go do siebie bez wiedzy rodziców, którzy nie dbają o nią i pozwalają na pełną niezależność.

Sam od razu poznaje Grace, w końcu obserwował ją przez długi czas w ciele wilka. Chłopak bez przeszkód wytłumaczył jej wszystko. Opowiadał o wilkach, oraz o tym jak i kiedy się przemieniają.
Nasza parka zakochała się w sobie (ściśle rzecz biorąc kochali się od dawna), lecz ich szczęśliwa bańka mydlana pęka, gdy Grace uświadamia sobie, iż straci Sama, gdy tylko nadejdzie niepożądana zima. Chłopak unika, wraz z pomocą swej wybranki, mrozu jak ognia ;)

Rozdziały czyta się bardzo szybko i łatwo polubić głównych bohaterów. Sam nie jest typowym buntowniczym i pełnym tajemnic chłopakiem. Jest ciepły, czuły i otwarty. Miła odmiana zważywszy na to, że w większości współczesnych książek, chłopak za którym szaleje główna bohaterka jest tajemniczym draniem (nie żebym takich nie lubiła;)).

Jedna rzecz zdziwiła mnie dość poważnie. Fakt iż Grace pokochała zwykłego (nie koniecznie zwykłego) wilka i zrobiłaby wszystko by go uratować. Najwyraźniej czuła z nim więź...
Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że to Grace jest mężczyzną w tym związku, co nie jest zbytnio wspaniałe, ale... raczej intrygujące.

Książka się wydłuża, i nie mogę powiedzieć, że jest nadmiernie wygórowaną lekturą. Owszem, spodobała mi się, ale nie do szaleństwa. Raczej alternatywa na zimowe wieczory z tą książką, bardziej mnie zachęca.
Zdziwiłam się gdy ostatnie rozdziały książki doprowadziły mnie do łez. Płakałam jak bóbr, nie mogąc przestać.
Polecam książkę, jeśli lubicie czasem zapomnieć o ludzkim świecie oraz pragniecie poznać wilki i... Grace ;)

6 komentarzy:

 1. OOOO widzę że szybko Ci idzie czytanie : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki, które są w stanie wywołać łzy:) Bo przecież chodzi o emocje, prawda? Przeczytam z całą pewnością, od dawna mam na liście:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki, które są w stanie wywołać łzy:) Bo przecież chodzi o emocje, prawda? Przeczytam z całą pewnością, od dawna mam na liście:)

  OdpowiedzUsuń
 4. grrr...aż ciarki po ciele przechodzą jak się to czyta ;) bardzo zachęcająca promocja ksiązki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam jakiś czas temu, bardzo mi się spodobała, nieraz ciarki przeszły po plecach. ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że wkrótce sięgnę po nią. Oo skoro zakończenie wywołało emocje to jeszcze lepiej.

  OdpowiedzUsuń

© Created Eternity, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena